איך אני שואל שאלה טובה?

איך אני שואל שאלה טובה בפורום SolX?

אנו שמחים שאתם מתעניינים כיצד אמורה להיראות שאלה טובה בפורום.
זה חשוב לכתוב שאלה טובה ועניינית, אחרת גולשים לא ירצו לענות לכם על השאלה, או גרוע מזה, שאלתכם תמחק.
על מנת להימנע ממקרים אלה, להלן מספר הנחיות כדי לשפר את הסיכויים לקבל תשובה:

חפשו וחקרו - לפני שאתם שואלים שאלה חדשה, תנסו להריץ חיפוש בפורום ולבדוק האם השאלה שלכם כבר נשאלה בצורה כזו או אחרת. שמרו מעקב אחרי החיפוש שלכם ואם מצאתם פוסט שמזכיר את השאלה שלכם אבל לא בדיוק פותר אותה, אתם מוזמנים לקשר את הפוסט לשאלה שלכם. בצורה זו אתם מראים כיצד השאלה שלכם שונה מהשאלות האחרות בפורום.

תנו כותרת המסכמת את הבעיה הספציפית - הכותרת היא הדבר הראשון אשר הגולשים בפורום יראו. אם הכותרת אינה עניינית, הם לא יקראו את שאר הטקסט ובכך לא יעזרו לכם. להלן מספר הנחיות כיצד לכתוב כותרת עניינית:

 • העמידו פנים שאתם מדברים עם חבר עסוק ואתם צריכים לסכם את השאלה במשפט אחד. איזה פרטים הייתם מוסיפים למשפט שמדגישים את הבעיה? איזה פרטים הייתם מחסירים?

 • איות, דקדוק ופיסוק חשובים ביותר. זכרו כי הכותרת היא החלק הראשון שגולשי הפורום יראו ולכן אתם מעוניינים ליצור רושם טוב.

 • אם אתם מתקשים לחשוב על כותרת עניינית אשר מסכמת את הבעיה, כתבו את הכותרת אחרונה, כלומר לאחר שסיימתם לכתוב את גוף השאלה. לפעמים כתיבת גוף השאלה יכול להקל על הבנת תיאור הבעיה ובכך לעזור להבין מהי הכותרת העניינית המתאימה.

להלן מספר דוגמאות לכותרות טובות וגרועות:

 • כותרת גרועה: גבולות חלקיים אינפי.
 • כותרת טובה: כיצד לחשב גבולות חלקיים של סדרת פולינומים.
 • כותרת גרועה: עזרה בסיבוכיות.
 • כותרת טובה: חישוב סיבוכיות הזמן של תוכנית בשפת C.
 • כותרת גרועה: עזרה בשאלה בשאלון 806.
 • כותרת טובה: מציאת נקודות קיצון של פונקציה לוגריתמית.

תהיו ספציפיים - אם תשאלו שאלה מעורפלת, תקבלו תשובה מעורפלת. אך אם תמסרו לנו פרטים נוספים, אנו יכולים לספק תשובה מועילה.

עזרו לאחרים לשחזר את הבעיה - בקטגוריות כמו מדעי המחשב והאלקטרוניקה, לפעמים תרצו לפרסם קטע קוד שאיתו הסתבכם. אל תעתיקו את כל התוכנית כמו שהיא. לא רק שזה עשוי לסבך אתכם אם תפרסמו את הקוד של המעסיק שלכם, זה גם ככל הנראה כולל הרבה פרטים לא רלוונטיים שהגולשים באתר יצטרכו להתעלם מהם בעת ניסיון לשחזר את הבעיה. להלן מספר הנחיות:

 • כללו מספיק קוד כדי לאפשר לאחרים לשחזר את הבעיה.

 • אם ניתן ליצור דוגמה חיה לבעיה שאליה אתם יכולים לקשר (לדוגמה בעזרת האתרים sqlfiddle או jsbin) אז תעשו זאת. אבל גם תעתיקו את הקוד הרלוונטי לפוסט עצמו. לא כולם יכולים לגשת לאתרים חיצוניים וגם לינקים עלולים להישבר עם הזמן.

 • אל תפרסמו תמונות של הקוד, של השגיאות, של המידע וכו’. אנא שמרו את השימוש בתמונות לדיאגרמות, שרטוטים ודברים שאי אפשר לתאר במדויק באמצעות טקסט.

כללו את כל התגים הרלוונטיים - חלק מהגולשים אשר מעוניינים לענות על השאלות, מסננים את חיפושי השאלה על-ידי תגים. כך לדוגמה, אם השאלה קשורה לאלגוריתמים בשפת Java ולא הוספתם את התג “אלגוריתמים”, משתמשים שבחרו לחפש שאלות לפי תג זה, לא ימצאו את השאלה שלכם ובצורה כזו לא יוכלו לעזור לכם.

עזרו למנוע החיפוש כמו שהוא עוזר לכם - כשאתם מחפשים שאלה קיימת בפורום, אתם מסתמכים על כך שגולשים אחרים כתבו את שאלתם בצורה טובה ועניינית. אם הם לא היו כותבים את השאלות בצורה טובה, לא הייתם מצליחים למצוא אותן. להלן מספר הנחיות כיצד לעזור למנוע החיפוש:

 • אלא אם מדובר בשרטוטים או תרשמים, אל תפרסמו תמונות כלל. מנועי החיפוש לא יודעים לקרוא תמונות אלא רק טקסט כתוב. ברגע שאתם מעלים תמונה, אתם מונעים מגולשים עתידיים למצוא את הפוסט. לכן תשקיעו מספר דקות להעתיק את השאלה.

 • הוספת תגים רלוונטים נותנת אפשרות לחפש בצורה טובה יותר.

 • הימנעו משגיאות כתיב בכותרת ובגוף השאלה. אם הייתה שגיאת כתיב באחת ממילות המפתח של השאלה, לא תצליחו למצוא את השאלה עם המילה התקינה.

שימוש בפיצ’רים הקיימים בפורום - פורום SolX מספק מספר פיצ’רים שיכולים לעזור לכם לכתוב שאלה טובה. כך לדוגמה, ראו את המדריך כיצד לכתוב משוואות מתמטיות.

קראו לפני שאתם מפרסמים - רגע לפני שאתם לוחצים על הכפתור “יצירת נושא”, קחו נשימה עמוקה וקראו את השאלה מההתחלה ועד הסוף. העמידו פנים שאתם רואים את השאלה בפעם הראשונה: האם היא נראית לכם הגיונית? נסו לשחזר את הבעיה בסביבה רעננה וחדשה וודאו שאתם יכולים לעשות זאת רק באמצעות המידע הכלול בשאלתכם. במידה וחסרים פרטים, הוסיפו את אותם וקראו את השאלה שוב. עכשיו זה זמן טוב לוודא שהכותרת שלכם עדיין מתארת את הבעיה!

שמרו על ראש פתוח - התשובה לשאלתכם עשויה לא תמיד להיות זו שרציתם, אבל זה לא אומר שהיא לא נכונה. תשובה סופית לא תמיד אפשרית. במקרה של ספק, בקש מאנשים לצטט את המקורות שלהם, או להסביר כיצד הגיעו לתשובה. גם אם אנחנו לא מסכימים אתכם, או שתשותבינו היא לא מה שרציתם לשמוע, זכרו שאנחנו רק מנסים לעזור.